Jáhelník je výborný v tom, že ho můžete udělat pokaždé s jinou příchutí, např. švestek, meruněk, jahod atd. Další velká výhoda této sladkosti je to, že jáhly jsou přirozeně bezlepkové. A bezlepkové sladkosti by měly v domácím zdravém jídelníčku převládat, protože lepku máme všude kolem v jídelnách a u babiček mnoho. Více bezlepkových sladkostí najdete pod štítkem bezlepkové recepty.
Mezi nejoblíbenější sladkosti moji rodiny patří štrůdl, tak jsem i jáhelník tentokrát upekla do chuti štrůdlu. Stačily k tomu jablka, oříšky a skořice. Samozřejmě můžete přidat i rozinky a cukr, ale tím už se jáhelník stane sladší a bude mít vyšší glykemický index.
Pro zvýšení množství bílkovin jsem přidala do vody při vaření jáhel protein. Není to nutností, jáhly můžete uvařit i jen ve vodě nebo v rostlinném či kravském mléce. Já jáhelník chystala k odpolední svačince, proto mi přidání proteinu přišlo velice vhodné. Mnohem více pak jídlo zasytí a dostatečné množství bílkovin pomáhá výborně při redukci váhy. Celý malý jáhelník s proteinem obsahuje asi 50g bílkovin.
Recept na jáhelník s chutí štrůdlu
Jáhly propláchneme vařící vodou a poté je uvaříme na kaši ve vodě, v proteinu nebo v rostlinném mléce v množství cca 300 ml. Já jsem použila protein vanilkový (opět můžete použít i např. rostlinný rýžový).
Po uvaření necháme kaši chladnout.
Vyšleháme bílky do pěny a zamícháme do jáhlové kaše. Přidáme i žloutky.
Nastrouháme si jablka a nasekáme ořechy na menší kousky.
Do máslem vymazané dortové formy (dělala jsem jen do malé o průměru 18 cm.) dáme čast jáhlové kaše. Na ni dáme jablka, ořechy a skořici a navrh zase jáhlovou kaši.
Vše dáme péct do trouby na 180 stupňů asi na 30 min.
Jáhelník jsem vůbec nepřislazovala, je pravda, že díky vanilkovému proteinu byly jáhly lehce nasládlé.
Přeji dobrou chuť a pohodové hubnutí
Hanka